Sıcak Gelişme: SEC Bu Dev Kripto Para Borsasını Hedef Aldı!

Dev borsanın kripto kolu olan Robinhood Crypto, SEC’in kendisine bir Wells Bildirimi gönderdiğini açıkladı. SEC, şirkete, iddia edilen menkul kıymet ihlalleri nedeniyle bir yaptırım davası açmayı hedefliyor. Bu gelişmenin etkisiyle kripto para piyasası sarsıldı. Böylece, Bitcoin ve altcoin’ler düşmeye başladı.

SEC, kripto para borsasına Wells Bildirimi gönderdi

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere, ABD SEC’in hayaletini kripto para piyasası üzerinde dolaşmaya devam ediyor. Şimdi de aracı kurum Robinhood Markets’in kripto para birimi Robinhood Crypto, 4 Mayıs’ta SEC’ten bir Wells Bildirimi aldığını açıkladı. Borsa, bugün yayınlanan Form 8-K’ya göre SEC personelinin, menkul kıymet ihlalleri iddiasıyla kripto birimine karşı bir yaptırım eylemi önermek için bir ön karar verdiğini söyledi. Robinhood Markets, Inc Hukuk, Uyum ve Kurumsal İlişkiler Direktörü Dan Gallagher, şu açıklamayı yaptı:

SEC ile yıllarca süren iyi niyetli girişimlerimizden sonra, kurumun ABD kripto işimizle ilgili bir Wells Bildirimi yayınlamaya karar vermesi bizi hayal kırıklığına uğrattı. Platformumuzda listelenen varlıkların menkul kıymet olmadığına kesinlikle inanıyoruz ve Robinhood Crypto’ya karşı herhangi bir davanın hem gerçekler hem de yasalar açısından ne kadar zayıf olacağını açıkça ortaya koymak için SEC ile görüşmeyi dört gözle bekliyoruz.

SEC bir çok borsayı ve tokeni hedef almaya devam ediyor

Geçen yıl Robinhood Markets, SEC’den kripto para listelemeleriyle ilgili bir soruşturma celbi aldığını söyledi. Ayrıca, geçtiğimiz ay, merkezi olmayan kripto borsası Uniswap, SEC’den bir Wells Bildirimi aldı. Uniswap kurucusu Hayden Adams, “SEC’in açık ve bilinçli kurallar oluşturmak için çalışmak yerine, Uniswap ve Coinbase gibi uzun süredir iyi aktörlere saldırmaya odaklanmaya karar verdiği bir süredir açıktı” dedi.

Ethereum geliştirme stüdyosu Consensys de aynı ay içinde SEC’ten bir Wells Bildirimi aldı. Consensys daha sonra SEC’e dava açtı. Bu bağlamda, Ethereum’un bir menkul kıymet olarak düzenlenmesinin ABD’nin Ethereum ve diğer Blockchain’lerini kullanma kabiliyetini tehlikeye atacağını söyledi. Consensys o dönemde yaptığı açıklamada, “Bunun sonuçları dijital varlık ticaretinin çok ötesine uzanacak. Ayrıca, bu yeni nesil internetin ortaya çıkaracağı sayısız yeni inovasyonun, ürünün ve ABD işlerinin geleceğini tehlikeye atacaktır” dedi.

Piyasanın tepkisi nasıl oldu?

Kripto para piyasası yeni haftaya pozitif başladı. Lider kripto Bitcoin gün içinde 65.400 dolara kadar yükseldi. Bununla birlikte piyasa üzerinde baskı oluşturan haberin de etkisiyle 63.600 dolara kadar geriledi. SEC’in hamlesi, piyasa genelinde de olumsuz bir etki yarattı. Bir çok altcoin son saatlerde kırmızı bölgeye girdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir