Yapay Zekâ Duyurularından Sonra Düşen Apple Hisseleri, Bugün Uçuşa Geçti: Apple, NVIDIA’yı Geçerek Yeniden En Değerli 2. Şirket Oldu

Apple, pazartesi günü başlayan WWDC 2024 ile resmen üretken yapay zekâ yarışına dahil oldu. Şirket, “Apple Intelligence” ismi altında iPhone, iPad ve Mac cihazlarına onlarca yapay zekâ özelliği ekleyeceğini duyurdu. Aynı zamanda OpenAI’la ortaklık kurup ChatGPT’yi de Siri’ye entegre edeceğini aktardı.

Apple’ın yapay zekâ duyuruları ilk başta hisselere pek iyi yansımamıştı. Öyle ki dün sizlerle paylaştığımız bir haberimizde hisselerin sert düşüş yaşadığını görmüştük. Ancak bu durum pek uzun sürmedi ve hisseler yeniden uçuşa geçti.

Apple hisseleri %7 civarında arttı

Dünkü yaşanan düşüşlerde Apple hisseleri (AAPL) 192 dolar seviyelerine kadar gerilemişti. Ancak yapay zekâ duyurularının üzerinden biraz süre geçmesinin ardından tekrar yükselişe geçti. Öyle ki bir günde %7 civarında artış yaşayarak 207 dolar seviyelerine kadar çıktı. Bu haberin yazıldığı sırada 207,12 dolardan işlem görüyor.

Tabii ki hisselerdeki artış, şirketin piyasa değerine de yansıdı. Düşüşten dolayı 3’üncü sıraya, NVIDIA’nın arkasına gerileyen Apple, bugün tekrardan ikinci sıraya yerleşti. Şu anki değeri 3,17 trilyon dolar. Birinci sıradaki Microsoft’un ise 3,21 trilyon dolar değeri var. Apple’ın Microsoft’a yaklaştığını ve işler iyi gitmeye devam ederse tekrardan zirveye oturabileceğini belirtmek yanlış olmaz.

Apple’ın yaptığı çok sayıdaki yapay zekâ duyurusu dünkü aceleden dolayı en başta yatırımcılardan pek iyi tepki almamıştı. Ancak Wall Street, muhtemelen özelliklerin ne kadar geniş çaplı olduğunu yeni yeni sindirmeye başladı. Bunun da hisselere olumlu yansıdığı söylenebilir.

Apple’ın yapay zekâ duyuruları için:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir