Filistinli Aileler, Enkaz Altında Kayıp Eşyalarını Arıyor: ‘Bu Yaşananları Nekbe Zamanında Görmedik’

İsrail’in büyük bir yıkım bırakarak çekildiği Han Yunus kentinde Filistinliler, moloz yığınını andıran kente dönerek evlerinin enkazında geriye kalan eşyalarını arıyor.

Evinden çıkarak Refah’a göç etmek zorunda kalan Amine Ümran, yıkıntıların arasından çocuklarının eşyalarını alabilme umuduyla saldırılarda ağır hasar alan evlerine geldiklerini söyledi.
Saldırılar sonrası evine döndüğünde karşılaştığı manzara karşısında dehşete kapıldığını anlatan Hale Cerğun ise Han Yunus’a geri dönseler bile yaşayacak bir evlerinin kalmadığını dile getirdi.

Kardeşleriyle birlikte yaşadığı evin enkazı önünde konuşan Nimet Muheymer de bu yaşanılanları 1948 yılındaki Nekbe’de görmediklerini belirtti. “Allah kimseyi unutmaz” diyerek kendisini teselli etmeye çalışan yaşlı kadın İsrail’in evlerini ve kentlerini yıkmak istediğini söylerken “Burada yaşayan herkes sivildi ancak hepsinin evleri yıkıldı” dedi.

Abluka altındaki Gazze Şeridi’nin güneyinde bulunan Han Yunus binalar, yollar ve altyapıyı tahrip eden şiddetli saldırı ve baskın sonucu tanınmaz halde.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir